Omaan kirjastoon tilattava hankesuunnittelun työpaja

Perinteisen tarjontansa lisäksi Turun AKE on koonnut vuodelle 2025 valmiita koulutuspaketteja, joita kirjastot voivat tilata toteuttavaksi omalla paikkakunnallaan. Koulutukset on suunnattu kirjastojen henkilökunnalle.

Uutena pakettina tarjolle tulee nyt ilmiöpohjaisen hankesuunnittelun työpaja. Pajassa voidaan suunnitella joko laajoja hankekokonaisuuksia, joille on tarkoitus hakea ulkoista rahoitusta, tai pienempiä hankemaisia kehittämisprojekteja, jotka toteutetaan kirjaston omalla rahoituksella.

Työpajassa pohditaan kirjastojen kehittämistä ilmiöiden näkökulmasta: Mihin yhteiskunnallisiin ilmiöihin haluamme kirjastoalan hankkeilla vaikuttaa? Mitkä kaikki asiat liittyvät kyseiseen ilmiöön? Millä keinoin näihin asioihin kohdistuvia muutoksia voidaan saada aikaan? Miten hanke kannattaa rajata, jotta se on hallittavissa mutta silti vaikuttava?

Työpajan tavoite on:

  • Helpottaa hankesuunnitelmien tekoa
  • Syventää ymmärrystämme ilmiöiden kompleksisuudesta ja kehittämistoimien vaikuttavuudesta
  • Parantaa kehittämishankkeiden vaikuttavuutta huolellisen suunnittelun kautta

Työpajat vetää AKEn oma Laura Tyysteri, joka on vetänyt vastaavia suunnittelupajoja osana AKEn tarjontaa myös kahtena edellisenä vuonna. Nyt uutta on se, että pajan voi tilata omaan kirjastoon ja se voidaan räätälöidä selkeämmin juuri tilaavan kirjaston tarpeiden mukaan. Aiempien pajojen materiaaleihin voi tutustua koulutusarkisto: Vuoden 2024 hanketyöpajan materiaalit.

Hankesuunnitteluasioissa apua ja neuvoja saa myös AVIn Anu Ojarannalta, anu.ojaranta@avi.fi. AVIn hankerahoituksen hakuaika on vuonna 2025 jo 7.10–10.11. Hakukierroksesta järjestetään syksyllä erillinen infotilaisuus. Painopisteet ovat samat kuin edellisellä kierroksella:

  • Lukemisen edistäminen,
  • Demokratian ja sananvapauden vahvistaminen,
  • Omatoiminen kirjastopalvelu, jos hanke parantaa kirjastopalvelujen saatavuutta ja omatoimikirjaston toiminnan monimuotoisuutta,
  • Strateginen kehittäminen, jolla tavoitellaan uusia, laaja-alaisia toimintamalleja kirjastotyöhön.

Toteutustapa ja osallistujamäärä

Työpajan kesto on 5 tuntia (taukoineen). Työpaja voidaan pitää sopimuksen mukaan joko

  • A) Livetoteutuksena sovitussa paikassa
    Livetoteutuksen edellytyksenä on rauhallinen tila, jossa kaikki osallistujat mahtuvat työskentelemään pöydän ääressä. Videotykkivarustus tai muu vastaava on plussaa, mutta ei välttämätöntä.
  • B) Etätoteutuksena Teamsissä
    Etätoteutuksen edellytyksenä on, että kaikilla osallistujilla on käytettävissään tietokone sekä siihen liitetyt mikrofoni ja kamera (yhdellä koneella voi olla useampikin ihminen, jos he työstävät samaa hanketta).

Hanketyöpajan minimiosallistujamäärä on 1 osallistuja. Kyllä, 1 osallistuja riittää! Toki aina on parempi, jos yhdestä kirjastosta pääsee mukaan useampi osallistuja ja voitte tehdä suunnittelua alusta asti yhdessä. Toivomme myös, että mainostatte pajaa lähialueen muihin kirjastoihin, jotta kaikki lähiseudun kiinnostuneet saadaan kerralla mukaan. Yhteisessä hanketyöpajassa saattaa löytää myös samanmielisiä hankekumppaneita ja saada uusia näkökulmia toisista kirjastoista. Pajan maksimiosallistujamäärä on 12.

Koulutuksen tilaaminen omaan kirjastoon

Koulutuksesta ei tule kuluja kirjastoille, mutta kirjastojen odotetaan hoitavan itse koulutukseen liittyvät järjestelyt kuten tilavaraukset ja osallistujien kutsumisen. Jos kirjastossasi kiinnostutaan ilmiölähtöisen hankesuunnittelun työpajasta, ole yhteydessä AKE-ihmisiin sähköpostitse (AKE-kirjasto@turku.fi). Sovitaan sen jälkeen yhdessä tarkemmin koulutuksen toteutuksesta.

Koulutuksen saamisen ehtona on, että:

  • koulutuksen tilannut kirjasto vastaa itse käytännön järjestelyistä kuten tarvittavasta tilasta ja tekniikasta sekä aikataulun sopimisesta kouluttajan kanssa
  • koulutuksen tilannut kirjasto tiedottaa koulutuksesta oman organisaationsa sisällä
  • koulutuksen tilannut kirjasto tiedottaa koulutuksesta lähialueen kirjastoihin (esim. naapurikunnat)

AKE-ihmiset neuvovat käytännön järjestelyjen hoitamisessa ja tiedottamisessa tarvittaessa.

Lisätietoja saat AKE-ihmisiltä osoitteesta AKE-kirjasto@turku.fi.