
Noormarkun jälkeen suuntasimme Merikarvialle. Siellä pääsimme heti ensimmäisenä osallistumaan sivistysjohtajan ja kirjaston väen kokoukseen. Merikarvialla kirjaston arjesta huolehtivat kirjastovirkailijat Minna Suosalmi ja Helena Lehtonen. Kirjastonjohtajan tehtävät ovat sivistysjohtaja Tommi Aallon vastuulla.


Merikarvialla päivän ilon aihe oli Tommin tuoma tieto siitä, että omatoimiaikaa voidaan laajentaa perjantai-iltoihin kesäkuun alusta. Perjantai illan aukiolo on tärkeää erityisesti mökkiläisille, jotka tulevat Merikarvialle viikonlopun viettoon. Mökkiläisiä Merikarvialla riittää ja kesäisin paikkakunnan asukasluku jopa moninkertaistuu. Kesäisin Merikarvian kirjastossa ei siis suinkaan ole hiljaista, vaan kesä on siellä oikeaa sesonkiaikaa.


Vilskettä Merikarvian kirjastossa riittää myös kouluvuoden aikana. Kirjaston asiakaspalvelutiskillä on lukujärjestys johon on merkitty koululuokkien viikoittaiset vierailuajat kirjastossa. Monet opettajat tuovat oppilaansa kirjastoon joka viikko. Tätä ajatellen kirjaston sijainti aivan koulun vieressä on erinomainen. Myöskään päiväkodista ei ole pitkä matka kirjastoon ja myös varhaiskasvatuksen ryhmät käyvät kirjastossa usein.



Omatoimiaukioloaika on ollut Merikarvialla käytössä kesästä 2023. Asiakkaat ovat oppineet hyvin käyttämään omatoimilaitteita, mikä lienee pitkälti sen ansiota, että Minna ja Helena ovat opastaneet omatoimilaitteiden käytön kaikille asiakkaille kädestä pitäen.


Merikarvialla kokoelmatyössä ja hankinnoissa korostuu oman asiakaskunnan tuntemus. Pienellä paikkakunnalla myös asiakaspalvelusta voidaan tehdä henkilökohtaista. Sekä Minna että Helena kertovat nauttivansa siitä, että he pystyvät suosittelemaan asiakkaille juuri näiden maun mukaisia uutuuksia.

